دسته بندی محصولات

کاربرد اسکنرهای سه بعدی

کاربردهای اسکنر سه بعدی در مهندسی معکوس
توسعه محصولات جدید:
در ابتدا طراح با استفاده از مدل گلی و فوم پلاستیکی و یا چوب محصولات را با مقیاس کوچکتر به نسبت مدل اصلی درست می نمایدو سپس از نقطه نظر زیبایی شناسی آن را ارزیابی می نمایدو تکنیک مهندسی معکوس مناسب آن را مشخص می نماید و سپس مدل اسکن شده را تبدیل به فایل کد می نماید.
از این تکنولوژی می توان در صنعت هواپیمایی,ماشین سازی,لوازم خانگی وصنعت اسباب بازی استفاده نمود.

– کپی سازی محصول و اصلاح طراحی:
در این مورد کمبود اطلاعات فیزیکی و تکنیکی مرتبط با طراحی و یا کد مدل باعث می شود که تکنولوژی مهندسی معکوس برای اندازه گیری دیتا و پردازش دیتا به کار رود و بر این اساس عملیات و اقدامات بعدی به کار رود و در نهایت به ساخت و بهینه سازی محصول برسند.
این روش می تواند به طور فزاینده ای در تعمیر و بازسازی واصلاح و نوآوری محصول در صنایع مختلف به کار گرفته شود.
– سا خت سریع ابزار:
برای بقا در بازار رقابت و پیشرفت روزافزون در این بازار,صنعت ساخت قالب تکنولوژیهای ساخت بیشماری را معرفی کرده است.ساخت سریع ابزارهای ماشین سازی در دو بخش بازتاب دارد 1)گرفتن نمونه قالب به عنوان موضوع و 2)اندازه گیری قالب که در ارتباط با نیازمندی و بازسازی کد مدل می باشد.
بعد از اندازه برداری و طراحی مجدد قالب و یا قطعه و استفاده از ماشین کاری در صورت نیاز می توان قطعه و یا قالب را با دقت بیشتری بازتولید نمود.
– نمونه سازی سریع:
استفاده از اسکن سه بعدی برای نمونه سازی سریع و تولید مستقیم قطعات امروز کاربرد رو به گسترشی دارد و در مراحل تحقیقاتی و توسعه محصولات جدید بسیار کاربردی می باشد.
– یافتن محصولات دیجیتالی:
بخشی جدید در مهندسی معکوس است,پس ازپروسس کردن بخش های مختلف مدل دیجیتالی قطعه کار بدست می آیدو سپس مدل با مدل هندسی اورجینال خود طراحی شده است مقایسه می گردد و می توان به طرز موثری خطاهای ساخت را شناسایی کرد و دقت کار را بدست آورد.

– اسکن سه بعدی در زمینه پزشکی:
دستگاه توموگرافی پزشکی پیشرفته همانند دستگاه CTمی تواند اطلاعات توموگرافی با کیفیت بالا برای تحقیقات پزشکی و تشخیص به شما بدهد,وشما می توانید شرایط خوب برای Cad modelingاعضای بدن بوجود آورید.
براساس مدل بدن انسان می توان با اسکن سه بعدی بافت ها و ارگان های جایگزین را تهیه کرد و جهت پیوند بوجود آورد.

– طراحی پوشاک:
با توجه به اینکه بدن هر شخص سایزی منحصر به فرد دارد,شما می توانید با استفاده از اسکنرهای سه بعدی هر شخص را به صورت سه بعدی اسکن نموده و با استفاده از نرم افزارهای طراحی پارامترهای اصلی آن را بدست آورید و بر اساس آن لباس و پوشاک و حتی کفش و کلاه منحصر به سایز آن شخص را درست نمایید.
– اسکنرسه بعدی کارهای هنری و باستان شناسی:
از تکنولوژی اسکن سه بعدی برای اسکن صنایع دستی و آثار باستانی و فرهنگی می توان برای بوجود آوردن مدل های فیزیکی برای کاربردهای انیمشن سازی و تصویرسازی استفاده نمود.

اسکنرهای سه بعدی حرف های زیادی برای گفتن در آینده خواهند داشت که باید چشم به راه آن بود.

مترجم:محمد-خلج امیرحسینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *